Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
informace o světadílu Evropa
Navigace: Světadíl Evropa > Řecko

Řecko

Řecko

Řecko je stát s malebnou přírodou, který se rozkládá na jihu Evropy. Leží na Balkánském poloostrově a patří k němu více než 2000 přilehlých ostrovů omývaných Středozemním a Iónským mořem. Mezi největší a nejznámnější ostrovy se řadí Peloponés, Kréta ...

Zajímavosti a praktické informace, aneb co se hodí vědět před cestou

Jako při vycestování kamkoli za hranice, i při cestě do Řecka je důležité mít s sebou peníze platné na tomto území. Vzhledem k tomu, že je Řecko členem evropské měnové unie, platí se zde eurem. V případě, že člověk potřebuje směnit peníze až na místě...

Rozdělení Řecka – 13 hlavních oblastí

Řecko je rozděleno na 13 hlavních oblastí (krajů), které se dále dělí na 51 prefektur. Kraje jsou: Attika, Střední Řecko, Střední Makedonie, Kréta, Východní Makedonie a Thrákie, Epirus, Iónské ostrovy, Severní Egeis, Peloponés, Jižní Egeis, Thesálie,...

Attika

Attika se rozkládá na jihovýchodě Řecka. Jedná se o polostrov, který omývá Egejské moře. A právě v této oblasti leží malebné město s hlubokou historií – Athény, hlavní město Řecka.

Střední Řecko

Hlavním městem tohoto Řeckého kraje je Lamía. Tento název možná pochází z řecké mytologie. Nazývána tak byla příšera, která žila v Hádově podsvětí. Ven vycházela pouze v noci, aby mohla krást děti, kterým následně brala život a pila jejich krev.

Východní Makedonie a Thrákie

Tento kraj je další částí oblasti nazývané Řecká Makedonie. Rozkládá se na východním okraji Řecka a rozděluje se na pět přefektur.

Střední Makedonie

Tento kraj se rozkládá na severu Řeka u hranic s Makedonií a Bulharskem, žije zde kolem 1,8 milionů obyvatel a oblast se dále dělí na 6 řeckých prefektur.

Kréta

Je to největší ostrov patřící k Řecku. Omývá ho Egejské a Libyjské mořem. Kréta se dále dělí na čtyři přefektury: Chania, Rethymnon, Lasithi a Iraklion. Velký význam má Kréta z hlediska řecké mytologie.

Západní Makedonie

Tato oblast není turisticky nikterak atraktivní ani významná. Rozkládá se na severozápadě Řecka.

Epirus (Épeiros)

Tato část Řecka částečně zasahuje i do Albánie (20% oblasti), se kterou Řecko sousedí. Řecká část je tvořena čtyřmi prefekturami.

Iónské ostrovy

Toto souostroví omývané Jónským mořem zahrnuje mnoho malých i velkých ostrovů. Turisticky významné jsou však především ty větší. Je jich šest a vzhledem k jejich velkému významu se na ně podíváme podrobněji.

Severní Egeis

Jedná se o řecký kraj, který je složený převážně z ostrovů a ostrůvků a rozdělený na tři prefektury – Chios, Lesbos a Samos. Hlavním centrem této oblasti je přístavní město Mitilíni, které se rozkládá na již zmíněném ostrově Lesbos.

Peloponés

Jedná se nejen o poloostrov, který se rozkládá na jihu Řecka, ale také o řecký kraj, který ale nezabírá celou rozlohu poloostrova.

Jižní Egeis

Tento kraj Řecka se skládá ze dvou souostroví – Kyklad a Dodekan. Hlavním městem je Ermoúpolis, který leží na ostrově Syros.

Thesálie

Kraj, který je turisty navštěvován méně než většina ostatních oblastí v Řecku, je rozdělen na 4 správní jednotky – prefektury. Hlavním městem tohoto kraje se stala Larisa.

Západní Řecko

I zde hovoříme (jak taky jinak) o jednom z řeckých krajů. Je tvořen třemi prefekturami – Achaea, Aerolie, Elis. Rozprostírá se na západě Řecka a leží nejen na pevninské části, ale zabírá i poměrně velkou část ostrova Peloponés.

 
katalog stránek zacatek.cz, veškeré informace jsou bez záruk,© evropa.svetadil.cz - vytvořte si také své webové stránky